Evden çalışmanın sırrı

1.5 yıl İstanbul-Connecticut ve 6 Ay bir Avusturalya yazılım firmasına home-office çalıştıktan sonra insan hangi collobration software’leri kullanacağını hangisinden uzak duracağını bir görüşte anlıyor. 🙂 İşte birkaç tavsiye;

Ses:
Kesinlikle skype kullanın, eğer herhangi bir şekilde olduğunuz network’ün firewall’u ile ilgili sıkıntılar varsa bunu aşmanın yolu da google talk olacaktır. Bu iki yazılımın da sistem kaynaklarını gayet idareli kullandığını söyleyebilirim. Şimdiye kadar ne benim kullandığım diğer programları etkilediler ne de (çoğunlukla) kendileri diğer programlardan etkilenip ses kalitesi problemi yaşattılar. Ayrıca Skype addon’larında da profesyonel olmayan bir desktop sharing uygulaması var. Bu program da sadece demo amaçlı kullanılabilir. Karşı tarafın müdahalesine izin vermiyor.

Desktop Sharing

Webex
Eğer şirketiniz adına iş yapıyorsanız veya şirketiniz var, müşterilerinize online desktek vermek istiyorsanız mutlaka bir Webex hesabı alın. Şimdiye kadar kullandığım diğer ürünlerde hep bir eksik var fakat Webex+Skype yurtdışı demo’larınız için kesin çözümdür. Hatta eğer bunu bir şekilde düzgün çalıştıramıyorsanız IT’cinizi değiştirin 🙂

Eğer daha amatör işler yapıyor, daha günlük çözümler arıyorsanız, ben aşağıdakilerden verim aldım;

showmypc
Bu yazılım bilgisayarınıza çok ufak bir exe indirerek çalışıyor, bu exe hem client hem server görevi görüyor ve hatırladığım kadarıyla kurulum gerektirmiyor. Arkada kullandığı teknoloji VNC teknolojisi. Security için exe’yi çalıştırıp showmypc düğmesine tıkladığınızda size bir key üretiyor, bu key’i karşı tarafa verirseniz aynı exe’yi çalıştırıp o key’i kullandığında sizin desktop’unuza bağlanıyor. Genel olarak hızı Webex’ten kötü fakat tamamen bedava ve kullanımı kolay.

logmein
Eğer yine birebir çalışacaksanız ve şifrenizi vermekten korkmuyorsanız bu da bir alternatif olabilir.

Bu listenin devamında şimdiye kadar test edip de vazgeçtiğim yazılımları bir sonraki güncellemede ekleyeceğim.
Diğer
Yukarıda yazdıklarımın dışında masaüstü paylaşmadan da beraber çalışabileceğiniz ortamlar var. Microsoft Groove bunlardan biri. Eğer ms office son versiyonu kullanıyorsanız zaten yanında geliyor.

Bir sonraki güncellemede bunları da listeleyeyim

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s